Мода на хустку



Основний виконавець: Відділ освіти, культури, молоді та спорту Белзької міської ради

Грантодавець: Український культурний фонд

Партнери: Фонд розвитку громад "Світанок"

 

Мета, ціль та завдання проєкту
✔️ Мета:
Збереження ідентичності традицій та популяризація пов’язування угнівської хустки, як на рівні громади, так і на території України загалом.
✔️ Ціль:
Зберегти традицію пов’язування Угнівської хустки завдяки відзнятим відео/фото матеріалам. Адже старожилів, які пам’ятають «Угнівські чуби» залишилося не так і багато.
✔️ Завдання:
Створення постійної фотовиставки та інтернет-ресурсу «МОДаНА ХУСТКА», де представлено пов’язування Угнівської хустки різних видів хусток (літня, святкова, зимова та ін).Фотовиставка буде постійно представлена в місцевому музеї, її зможуть бачити усі охочі постійно та інтернет-ресурс, який буде доступний широкому загалу постійно.
✔️ Місія:
Популяризація та відродження автентичного головного убору «Угнівської хустки З Чубом» є надзвичайно актуальним проєктом для культурного розвитку територіальної громади та розвитку культурного життя району загалом. Зацікавленість до локальних традицій все частіше популяризують культурну спадщину регіону та стимулюють його туристично-пізнавальний потенціал, зокрема, які націлені на збереження, розвиток та промоцію народних ремесел та промислів. Останніми роками угнівська земля все більше вертається до відродження давніх традицій. Зокрема, в шкільному середовищі відроджує традиції йорданських хрестиків, які виготовляють з паперу чи соломи. Також активно повертають пам'ять про майстрів чоботарів (угнівські чоботи). Мистецька виставка «МОДаНА ХУСТКА» - це не тільки своєрідна модна візитівка громади, а й популяризація місцевого стилю хусткування.
Хустка із чубом - візитівка найменшого містечка в Україні

Передісторія:

Хустка із чубом - візитівка найменшого містечка в Україні
Хустка для українок – це не просто головний убір, це річ символічна, знакова і є нашою культурною спадщиною. Хустка об’єднувала жіночі покоління та передавалася як родинна цінність від матері до доньки. Поширена думка, що хустки носили лише заміжні жінки. Саме час спростувати цей міф і поширювати МОДУ НА ХУСТКУ – Угнівську хустку.
В давнину, хустка вважалася оберегом. Власноруч вишитою хусткою дівчина перев'язувала хлопця, що йшов до війська, щоб легким був його шлях і швидшою дорога додому. Якщо козак гинув, то саме цією вишитою хусткою під час поховання йому прикривали очі, «щоб орел очей не виймав». Значну роль відігравала хустка під час весілля.
«Чуби» – ознака вишуканості і вроди
Усі жінки носили на голові так звані угнівські «чуби» – величезні хустини площею чотири квадратні метри (два на два), які зав’язували особливим способом, “на чубі”, довгі кінці яких вільно спадали жінкам на плечі. У такій хустці ходили і в найлютіший мороз – було у ній тепло, як у шапці. До різних свят угнівчанки одягали різні хустки. До зелених празників – зелені, на Різдво Христове – срібні, на Йордан – сині або голубі. Кажуть, коли йшла угнівчанка з вив’язаним на голові квітчастим “чубом”, у кожусі, що довгим шлейфом тягнувся позаду, була вона схожа на царівну або ж королеву. Ці жінки відповідно й трималися – рівно, гонорово. “А чому вони саме так, не подібно до інших, вдягалися впродовж століть?” “Угнівські міщанки у такий спосіб підкреслювали свою інтелігентність, жіночність і вроду...”.
Давні угнівські “чуби” досі можна побачити у містечку на великі свята. В самобутніх місцевих строях жінки ходять колядувати. А ще іноді по-давньому вдягаються дві найстарші угнівчанки. Розквітають “чуби” на свято Вознесення, коли до містечка, яке спеціально чепуриться з такої нагоди, приїжджають угнівці з інших міст України. Угнівці – це уже свого роду братство, усіх колишніх міщан приводить на рідну землю ностальгія.

Фонд "Світанок" долучився до проєкту взявши на себе оцифрування автентичних візерунків хусток, що використовували угнівські міщани.

Більше про проєкт "МОДаНА ХУСТКА" за посиланням https://modnahustka.belztg.gov.ua/

Актуальність проєкту Завершено